Sinema Nedir?

0
62
Sinema Nedir

Sinema veya hareketli resim, hareketli görüntülerin sanatıdır; Hikaye anlatan ve gerçeği ortaya koyan görsel bir ortam. 19. yüzyılın batışında yaratılan sinema, dünyanın en yeni sanat formudur. Aynı zamanda, dünyanın en karmaşık, işbirlikçi ve masraflı sanatsal ifadesidir. Film kamerasının ilk iki versiyonu ( kinetograf ve Avrupa mevkidaşı, sinematograf ), bir istasyona gelen bir tren ve elektrik çarpması halinde bir fil gibi günlük olayları kaydetmek için kullanılmıştır. Daha sonra belgesel ve film yapımı doğmuş muazzam bir şekilde keşfedilmiştir. Bu zamanlarda yaratılan kamerayı nasıl kullanacakları konusunda ortalama personeller eğitilmiştir. Ve dünya çapında yolculuklar gerçekleştirmek için işe alınmışlardır. ​Bu çalışanlar Mısır piramitleri ve Niagara’daki şelale gibi egzotik görüntüleri aynı zamanda yakalamayı başarmışlardır.

İlk filmlerin kusursuz olduğunu söylemek bir yanılgıdır. İlk belgesel, bir dakikadan fazla sürmemiş ve bir şeyler denenmiştir. Neredeyse anlamsız günlük olayların kayıtlarıdır. Daha sonra, gerçeklerden çok daha ayrıntılı olan belgesel film yapımı geliştirilmiştir. Belgeseller farklı yapı ve amaçlara sahip karmaşık filmler haline gelmişlerdir.

Belki de ilk gerçekliklerin “belgesel”lerini çağıran tek geçerli belge belgeselin spesifik bir tarzıdır – cinéma vérité (“doğru sinema” için Fransızca). Cinéma vérité, filme doğalcı bir yaklaşımla karakterize olmak demektir. Bu ilk gerçekler gerçekten doğalcıydı, çünkü kamera operatörleri doğal sahneleri onları ne çarpıtma ya da asaleti bozma niyeti olmadan kullandılar. Ancak sanatçılar kameranın hareketleri kaydetme ve komut dosyası verilen hikayeleri anlatma potansiyelini hızla fark etti ve kamera böyle oyunlarla ilgili olaylar çekmeye başladı. Anlatım filmi yapımı doğdu. Senaryo, set tasarımı ve düzenlemesi norm haline geldi.

Sinema Sektörü

Sinema Sektörü Canlandı

Girişimciler derhal yeni keşfedilen sanattan para kazanmanın bir yolunu buldular. Tiyatrolar yapıldı ve ışıklar ve gölgeler göstermekten zevk almak için giriş biletleri zorunlu hale geldi. Yüksek talep ve artan kar ile, pazar film yapımcıları lehine olmuştur. Yakında stüdyolar yetiştirildi. Oyuncular ve mürettebat sözleşmeleri imzaladı. Yapımcılar tanrı oldu. Ve 1930’larda, Amerikan film endüstrisi zirve yaparak ayda düzinelerce film çıkardı.

Sinema gelişti. Filmler daha uzun oldu. Ses eklendi. Hollywood inşa edildi. Renkli film ekonomik hale geldi. Özel efektler yaratıldı. Dijital icat edildi. Bir yüzyıl geçti ve hareketli görüntü endüstrisi hala gelişiyor. Sinema sektörünün hayatımıza kök saldığı, ve yine hayatımızda büyük bir yeri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Sinema ve sinema sektörü iyi ki var, böylece kaliteli filmleri kaçırmamış oluyoruz, artık her şey daha gelişkin ve yolunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.