Robinson Crusoe Kitap İncelemesi

0
91
Robinson Crusoe Kitap İncelemesi

Daniel Defoe tarafından kaleme alınan Robinson Crusoe kitabının ilk basımı 1719 yılında yapılmıştır. Kimileri tarafından İngilizce kaleme alınan ilk roman olarak kabul edilen bu eser Alman asıllı İngiltere de yaşayan ve ailenin en küçük çocuğu olan Robinson Crusoe’nin babası istemediği halde bütün dünyayı gezme hayalleri ile bu hayaller sonucunda çıkmış olduğu gezilerin birinde başına gelen olayları anlatan bir kitaptır.

Gerçek Bir Hikayeden Esinlenilerek Yazılmıştır.

Alexander Selkirk adlı İskoç bir denizcinin 1897 yılında çıktığı bir deniz yolculuğu sonrası kaybolması, ıssız bir adaya düşerek yıllarca tek başına hayatta kalabilmesi ve daha sonrasında Woodes Rogers tarafından kurtarılmasından ilham alan Daniel Defoe bu kitabı yazmıştır.

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe Özeti

İlginç birçok olaya konu olan kitapta insan doğa mücadelesi o günkü insan doğasıyla harmanlanarak yalın bir anlatımla sunulmuştur. Babasının vermiş olduğu nasihatleri dinlemeyen Robinson Crusoe çıkmış olduğu bir deniz yolculuğunda geminin faslı korsanlar tarafından hücuma uğraması sonucu köle olarak esir düşer ama bir yolunu bulup kaçmayı başarır daha sonrasında köle almak için Afrika’ya yolculuk eden bir gemiye biner ancak geminin bilinmeyen bir nedenden sonra geminin alabora olması sonucu ıssız bir adaya düşer. Bu ada ıssızdır ve hiçbir insan burada yaşamamaktadır. Robinson Crusoe bu adada yıllar geçirir ve doğaya karşı çok çetin bir mücadele vererek hayatta kalır. Bu adada korsanlar ve yamyamlar ile birçok mücadele de verir ve korsanlar ile verdiği mücadele sonrasında kurtulur ve İngiltere’ye evine döner. Evine dönen Robinson Crusoe ailesinin öldüğünü görür.

Bu roman yazıldığı tarih bakımından o dönemki olayları ve durumları anlamada bize yardımcı olmaktadır. Sürükleyici konusu ile okurlara çekici gelmektedir. Birçok inceleme sonrası bu eserden esinlenilerek sinemaya uyarlanmış filmler vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.