Mortgage’a Başvurma Yöntemleri Nelerdir?

0
39
Mortgage’a Başvurma Yöntemleri Nelerdir

Mortgage kelime anlamı “ipotek teminatı”, emlak dünyasındaki anlamı ise “gayrimenkul finansman sistemi” olarak bilinir. Mortgage sistemi konut satın almak isteyen kişiye uzun vadeli ve düşük faizli bir kredi imkanı sunar ve bu sunulan kredinin teminatını sağlamak için satın alınan konut veya konutların üzerine ipotek oluşturmak gerekir. Sunulan düşük faiz kişiye göre değişken olabilir. Sistem kısaca bu şekilde çalışır. Eğer konut almak için birikiminiz yeterli düzeyde değilse büyük bir kolaylık sağlayan finansman sistemidir.

Mortgage’a Başvurma Yöntemleri

Mortgage’a başvuru için bankalar müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Banka şubelerinin yanı sıra internet bankacılığı veya SMS bankacılığı yollarını da bankalar müşterilerine sağlamaktadır. Başvurunun güvenliği ve sistem açısından sorunsuz halledilebilmesi için ise en garanti yöntem olan banka şubelerinden başvuru tercih edilenlerde ilk sırada yer alır. Mortgage başvurusu için müşteriden birçok belge istenmektedir. Bu belgeleri toparlayıp bankaya iletmek internet bankacılığında pek mümkün olan bir durum değil. Çoğu banka sistemlerinde internet bankacılığından veya SMS bankacılığından yapılan başvurular ön başvuru şeklinde algılanıp müşteri şubeye davet edilir. Dolayısıyla bu belgelerin adet çokluğu banka şubelerine direkt başvuru yapılmasını arttırıcı bir faktördür.

Mortgage’a Başvurma Yöntemleri

Şubelerden yapılan başvurular en garanti yöntemdir. Bankanızın mortgage için sizden istediği belgeleri eksiksiz temin edip şubenize gittiğiniz zaman başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilirisiniz. Bankanızın sizden istediği belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanı veya pasaport veya ehliyet, çalışma durumunuzu gösteren bir gelir belgesi, satın aldığınız konut veya konutların tapu kopyası ve bankanızın sizden isteyeceği diğer çeşitli evraklardır. Diğer evrakları başvuracağınız bankanızı arayarak veya bankanızın internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Belgelerinizi topladınız ve başvurularınızı yaptınız. Peki, onaylanma süreci ne kadar olacak?

Normal bir ihtiyaç kredisi başvurularında çok kısa bir sürede belgeler incelenip onaydan geçer veya geçmez. Yani kısa süre içinde başvurunuz neticelenir. Fakat mortgage gibi konut kredilerinde incelemeler ve başvuruların onaylanması çok daha uzun sürüyor. Diğer ihtiyaç kredilerine göre belgeler detaylıca incelenip onay süresi uzatılıyor.

İnternet bankacılığında ise mortgage başvurusunun onaylanması çok zor bir süreçtir. Bankaların internet üstünden başvurularını kabul edecek kişiler ancak yıllardır başvurduğu bankanın müşterisi olmak durumundadır. Başvuru yaptığı bankanın yakından tanıdığı, tüm gelir kaynakları hakkında bilgi sahibi olduğu, bankasının sağladığı kredi notu oldukça yüksek olan, bankasına güven veren bir müşterisinin başvurusunu kabul etme olasılığı vardır. Bunları sağlamak içinse uzun zamandır başvurduğu bankanın müşterisi olması lazım. Fakat böyle bir durumda da mutlaka şubeye gidilmesi gerekiyor. Zira bu saydığımız maddeleri sağlayan müşteriler bile satın alacakları konut veya konutların tapusunun fotokopisini şubeye ulaştırması gerekiyor. Bankalar 15.000 Türk Lirasından fazla meblağları internet bankacılığı sistemleriyle yapmaz. Mortgage başvurularının çoğunluğu 15 bin Türk Lirasını aştığından ötürü yine parayı teslim alabilmek için bu müşteriler şubeye gitmek zorundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.