Karayip Korsanları Serisi

0
72
Karayip Korsanları Serisi

Karayip Korsanları filminin senaristleri olan Ted Elliot ve Terry Rosio, bu macera filmine başlarken serinin bu denli ilgi göreceğini tahmin etmemişlerdi. Yapımcılığını Jerry Bruckheimer, yönetmenliğini Gore Verbinski’nin üstlendiği 2003 yılında serinin ilk film olan Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti ile vizyona giren film, şimdilik beş filmden oluşan serinin ilk adımını atmış bulunmaktaydı. Başrollerini Johny Depp, Orlando Bloom ve Keire Knightley paylaşırken; Geoffrey Rush, Kevin McNally, Bill Nighy, Naomie Harris, Ian McShane ve Penelope Cruz gibi pek çok başarılı isim de serinin çeşitli filmlerinde rol almıştır.

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti

Kaptan Jack Sparrow orijinal hareketleri ve hafif üçkağıtçı yapısıyla değişik bir karakterdir. Sparrow, Siyah İnci’nin kaptanı iken, gemi tayfası isyan çıkartır ve Kaptan Barbossa gemiyi ele geçirir. Ancak Kaptan Barbossa ve tayfası, ölümsüzlük uğruna lanetli bir hazineyi açar ve harcarlar. Yıllar geçtikçe bu laneti kaldırmak için hazinedeki bütün altınları toplamaya başlarlar. Siyah İnci’yi geri almak için bir gemi ve tayfa arayışı içine giren Kaptan Jack Sparrow, ise Port Royal kasabasına gelir.

Siyah İnci'nin Laneti

Bu kasabada Valinin kızı Elizabeth Swann ile yıllar önce denizde bulunan, o sıralarda kimsenin bilmediği fakat aslında eski bir korsan olan Bootstrap’ın oğlu olan Will Turner arasında, hiyerarşinin izin vermediği gizli bir aşk vardır. Hazinenin son parçasını bulmak için Port Royal’e gelen Kaptan Barbossa, Elizabeth Swann’ı kaçırır. Will Turner, Elizabeth’i bulmak için Sparrow ile anlaşma yapar. Böylelikle macera başlar.

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filminin devamı niteliğinde olan serinin ikinci filmi, 2006 yılında vizyona girmiş olup, film müziklerini Hans Zimmer yapmıştır. Filmin başında Will Turner ile Elizabeth Swann evlilik yolunda gitmektedirler. Fakat düğünleri, korsanlara yardım etmek suçundan tutuklanma talebiyle, Tom Hollander tarafından canlandırılan Lord Cutler Beckett tarafından basılır. Lord Beckett, Elizabeth ve Will’in idamdan kurtulabilmesinin yolunun Kaptan Jack Sparrow’u bulmak olduğunu söyleyince, Will Turner Sparrow’u bulmak üzere yola çıkar. Çok geçmeden Elizabeth de kaçarak sevdiği adamın peşine düşer. Bu sırada efsanevi Kaptan Jack Sparrow’un başı her zamanki gibi beladadır.

Ölü Adamın Sandığı

Denizlerin korkulu rüyası olan Uçan Hollandalı gemisinin kaptanı Davy Jones, yıllar önce kendisiyle anlaşma yaparak ruh borcu veren Sparrow’u almaya gelmektedir. Bu durumda Kaptan Jack Sparrow’un sonsuza denk Uçan Hollandalı’da köle olarak kalması gerekmektedir. Bunu kabullenemeyen Sparrow, Davy Jones’u kontrol etmenin bir yolunu bulur ve Ölü Adamın Sandığı olarak bilinen, Davy Jones’un atan kalbinin bulunduğu sandığı aramaya koyulur.

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Karayip Korsanları serisinin üçüncü filmi, bu kez çok ara vermeden, ikinci filmden bir yıl sonra, 2007 yılında gösterime girmiştir. Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı filminin sonunda, Davy Jones tarafından yönetilen deniz krakeni sayesinde Kaptan Jack Sparrow, bambaşka bir diyarda hapis kalmıştır. Burada tek başına hayaller görmeye ve akli dengesini kaybetmeye doğru giden Sparrow’u, Will Turner ve Elizabeth Swann’ın da içinde bulunduğu bir ekip kurtarmaya gelir. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filminde görülen, film sonunda Sparrow tarafından öldürülen Sparrow’un eski düşmanı Kaptan Barbossa, büyücü Tia Dalma tarafından ölümden geri getirilir ve Kaptan Jack Sparrow’u kurtarmaya gelen tayfa içerisinde o da vardır.

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

Doğu Hindistan Ticaret Şirketi, korsanlar çağını bitirerek denizleri hükmü altına alma niyetindedir. Bu sebeple, politik güçleri silah olarak kullanmayı iyi bilen Lord Cutler Beckett, Uçan Hollandalı’nın kaptanı Davy Jones’un kalbinin olduğu sandığı ele geçirerek, Jones’u kendi kurallarına göre kontrol eder. Bu sırada Kaptan Barbossa’nın, korsanlar çağını korumak amacıyla ürettiği bir fikri vardır: Kardeşler Konseyi’ni toplayarak denizler tanrıçası Clypso’yu özgür bırakmak. Aynı safta yer alan korsanlar, denizleri ele geçirmeye çalışan Doğu Hindistan Ticaret Şirketi ve müttefiklerine karşı büyük bir savaşa girmeye hazırlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.