Hayvansal Proteinler Nelerdir?

0
107
Hayvansal Proteinler Nelerdir

bir tanım olarak ve ayrım olarak iki tür protein türü tanımlanmaktadır. Bunlar bitkisel ve hayvansal proteinlerdir. Adlarından da anlaşıldığı üzere bitkisel proteinler bitkilerde, hayvansal proteinler de hayvansal gıda ve ürünlerde bulunur. İnsan vücudunun proteini stoklama durumu olmadığı için, düzenli olarak gıdalardan protein alınması gerekmektedir.

Hayvansal Proteinlerin Özellikleri Nelerdir?

Hayvansal ürünler dendiğinde akılda uzunca bir liste sıralanabilir. Süt, tereyağı, yumurta, et, peynir… Vs. Hayvansal proteinler hayvansal gıdalardan alınan protein türüdür. Vücutta sindirimleri bitkisel proteinlere nazaran daha yavaş gerçekleşmektedir. Bu sebeple içindeki değerlerin vücuda kazandırılmasında yan etki yapması ya da birden yükleme durumuna düşülmesi olasılığı bitkisel proteinlerden daha düşüktür. Hayvansal proteinlerin en önemli özelliği içinde bulundurdukları aminoasitler bakımından zengin olmalarıdır.

Önemli noktalardan biri de tüketilecek hayvansal ürünün kaynağı olan hayvanın beslenme şekli, hayvan besinin doğal olması ve yetiştiği doğal ortamdır. Bu şartların uygunluğu protein ve aminoasitlerin alınmasında katkı sağlar. Aminoasitler vücuda girdikten sonra ayrıştırılır. Aminoasitler zorunlu ve zorunlu olmayan aminoasitler olarak ikiye ayrılır. Hayvansal gıdalar aminoasitler bakımından çeşitlilik gösterirler ve vücudun ihtiyacı olan dokuz adet zorunlu aminoasit türüne sahiptirler. Bitkisel proteinlerde bu sayı daha düşüktür ve bu özellikleri barındırsalar bile dağılım açısından ölçülü bir şekilde içermezler. İnsan vücudunun protein üretmede 20 tür aminoaside ihtiyacı vardır. İnsan vücudu zorunlu olmayan aminoasitleri kendi de üretebilme yetisine sahipken, zorunlu olanları aminoasitleri gıdalardan almak zorundadır.

Hayvansal Proteinlerle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayvansal protein tüketmeyenlerde oluşabilecek değer eksiklikleri B12, D Vitamini, Hem-demir, çinko ve DHA eksiklikleri de gözlemlenmektedir. Bu değerler bitkisel gıdalarda da bulunmasına rağmen, hayvansal gıdalara göre daha az bulunur ve vücudun ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir. Tüm bunlara ilaveten kırmızı et tüketenlerin kolesterol yüksekliği gibi rahatsızlıkları varsa daha az ve ölçülü tüketmeleri ya da alternatif olarak beyaz et ürünlerine yönelmeleri önerilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.