Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

0
41
Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır

Günümüzde pek çok insan gayrimenkul yatırımları sayesinde gelir elde etmektedir. Bulunduğu konum, bölgenin son on yılda nasıl ve kadar değiştiği ve bölge ile ilgili olarak gelecekte yapılacak olan yatırımların ne durumda olduğu gibi pek çok faktör önemlidir. Bu sebeple mutlaka devlet ve belediyelerin imar politikaları ile ilgili bilgi sahibi olmak gereklidir. Bu sayede, yatırımınızın geri dönüşü ile ilgili olarak daha net planlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca yatırımın getirisi kadar risklerini de dikkate almalısınız. Riskler belirlerken, imar ve iskan durumu, yapı kullanım belgesi, kooperatif üyeliği ise mevcut olan haklar ve kamulaştırma ihtimali gibi kıstaslar önemlidir.

Zamanlama

Yapacağınız yatırımların zamanlamalarına dikkat etmelisiniz. Yatırımın dönemi sayesinde, uygun fiyatlar ile büyük gelirler elde edebileceğiniz bir yatırıma sahip olabilirsiniz. Buna örnek olarak kriz dönemi yatırımları gösterilebilir. Bu dönemlerde tecrübeleri yatırımcılar, yatırımlarını uygun fiyat ile alıp geleceğe taşıyarak, pahalı iken satma yolunu tercih etmektedirler. Aksi düşünülür ise, alınacak gayrimenkulün, olması gerekenden yüksek fiyatlı olduğu bir dönemde almak büyük bir hata olacaktır. Bu gayrimenkulünüzün karlılığını azaltacak bir yaklaşımdır.

Emlak Yatırımı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapacağınız yatırımı ne amaç ile yaptığınız, üzerine düşünülmesi gereken bir konudur. Kendi kullanımınız için mi yoksa kira getirisi için mi yatırım yapacağınızın kararını önceden vermelisiniz. Konut ya da iş yeri, imarlı ve imarsız arsalar arasında bir seçim yapmalısınız. Bu doğrultuda sosyal çevrenin sağladığı olanakları göz önünde bulundurmalısınız. Okul, hastane, cami, ulaşım araçları, alışveriş merkezleri gibi yerlere olan uzaklıkları yatırımlarınız için önemlidir.

Belirlenmesi Gereken Kriterler

Seçtiğiniz bölge önemlidir. Bölgeyi seçtikten sonra yapacağınız yatırım için kriterler belirlemelisiniz. Örneğin konut için kaç oda olacağı, bina yaşı (özellikle deprem bölgelerinde), konutunuzun yer alacağı kat, evin içyapısı, manzara durumu, konutun etrafında yaşayan insanlar, apartman yönetimi, aidat miktarı, evin içerisine yapılacak masraf tutarı vb.

Yapacağınız yatırım için seçtiğiniz bölgede fiyat araştırması yapmalısınız. Emlak ile satış ve sahibinden satış yapan kişi ya da kuruluşlardan fiyat almalısınız. Bu fiyatlar ile kendi kriterleriniz arasında bir fiyat dengesi kurduktan sonra, bölge ile ilgili son beş yıldaki fiyat değişim grafiğini oluşturmalısınız. Böylelikle en doğru yatırımı en doğru fiyatlarla yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.