Elektronik Mühendisi Ne Yapar?

0
51
Elektronik Mühendisi Ne Yapar

Tanım olarak elektronik mühendisliği, bütün elektronik aletlerin, iletişim güçlerinin ve buna ait bütün çalışmaların uygulanması, geliştirilmesi ve uygulamaya dökülmesi ile alakalı çalışmalarla ilgili bir mühendislik türüdür. Bütün bu işleri, yerine getirmekle yükümlü kişilere de, elektrik ya da elektronik mühendisi denir.

Elektronik Mühendisinin Başlıca Görevleri

-Her türlü kaynaktan elektrik üretimini sağlamak

-Tüm merkezlere, gerekli plan ve proje dahilinde, enerjinin ulaşmasını sağlamak

-Dijital ve analog ortamların, gerekli bakımını sağlamak ve ilerleyiş göstermesini sağlar.

-Tıp alanında kullanımı olan bütün tıbbi elektronik makineleri tasarlayıp üretime hazır hale getirmek ve her türlü bakım işlerini sağlamak.

-Tüm haberleşme ve iletişim cihazlarını üretmek sonrasında bunun tanıtımını yapmak için gerekli tanıtım reklamlarıyla ilgilenmek, bakımını ve onarımını sağlamak ve bunları kullanacak iş gücünü ve ortaya çıkacak olan maliyeti hesaplamak.

Elektronik Mühendisleri Hangi Ortamlarda Çalışır?

Laboratuvar ortamları, çeşitli elektrik santralleri, belirli proje çalışmaları için ofis ortamları, tıbbi elektronik cihazlar için çeşitli hastaneler, ayrıca elektriğin üretimini ve dağıtımını sağlamak için, açık hava koşullu sahalar elektronik mühendisine ait çalışma ortamlarıdır.

Ayrıca, çift alan okumuş elektronik mühendisleri, Trt, Viko, Siemens, Telekom gibi, büyük ve bilindik resmi kurumlarda çalışma şansına sahip olabilirler.

Çalışma Yaptıkları Cihazlar Nelerdir?

Bilgisayar, avometre, Jeneratör, motorlar, optik ölçüm yapan alet türleri, osiloskop, entegre sistemleri, gibi aletlere elektronik mühendislerinin çalışırken kullandıkları alet çeşitleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.