Elektronik Fatura Nedir?

0
62
Elektronik Fatura Nedir

Elektronik fatura; kağıda basım yapılmadan elektronik ortamlarda alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmektedir. E-fatura sistemine geçiş yapanlara ve e-deftere kayıt olanlara kesilebilen bir fatura çeşididir. Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan elektronik faturaların insanlar açısından bir çok avantajları mevcuttur. Bu avantajların yanı sıra dezavantajları da mevcut olan elektronik faturalar zamanla daha da yaygınlaşmaktadır.

Elektronik Faturanın Avantajları

Elektronik ortamda olması dolayısı ile mürekkep, kağıt vs. gibi gerekli malzemelerden tasarruf sağlanır ve maliyet düşer. Bunun yanı sıra faturalar daha hızlı kesilir ve daha hızlı tahsilat yapılır. Yani zamandan tasarruf edilmiş olur. Ayrıca elektronik ortamda faturanın kaybolması gibi bir durum söz konusu olmaz. Faturalar elektronik ortamda arşivlenir. İstenilen zaman eski faturaların hepsine ulaşmak mümkün olur. Bu sayede satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişki daha güvenli ve oluşacak sorunlarda çözüm daha kolay olur.

Elektronik Faturanın Dezavantajları

Elektronik fatura söz konusu e-fatura sistemine geçiş yapanlara düzenlenebildiği için bu sisteme geçis yapmayanlara yine kağıt fatura düzenlemek durumunda kalınabilir. Sisteme bir kez kayıt yapılmışsa geri çıkış yapılamaz bu durum da dezavantaj yaratabilir. Ayrıca e-deftere de kayıt yapılması gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra mali mühür satın alınmalıdır. Mali mühür satın almakta bir dezavantaj olarak görülebilmektedir.

Elektronik faturanın bir dezavantajı da yedi günden daha eskiye yönelik fatura kesilememesidir. Ayrıca tüm faturalar Maliye tarafından kontrol edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.