Eğitim Nedir? Eğitim Nasıl Olmalıdır?

0
58
Eğitim Nedir? Eğitim Nasıl Olmalıdır?

Eğitim, sadece çocukluk döneminde değil, aslında hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu sürecin doldurulması, verimli geçirilmesi ise kişinin isteğine bağlıdır. Birçok uzman, eğitimin anne karnında başladığını söyler. Örneğin müzik kulağının gelişebilmesinde anne adayının müzik dinlemesi etkilidir. Anne karnında başlayan eğitim hayatı, elbette bebeklik döneminde de etkin şekilde devam eder. Bebeğin her duyduğu ses, her gördüğü renk ve nesne, hareketli her cisim, onun algı dünyasına yeni bilgiler katmaktadır. Çocukların dönem dönem farklı ilgi alanları, farklı istekleri olur. İki yaşında bir çocuk her şeyin, hatta bazen bildiği şeylerin bile ismini sorar. Yanlış cevap vermeyi denerseniz ve eğer kendisi de biliyorsa o nesnenin ismini, doğru şekilde düzeltir. Buradan yola çıkarak iki yaş çocuğunun bildiğinde ısrarcı olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Sadece bildiklerinde değil, isteklerinde de ısrarcıdır bu yaş çocukları. Yanlış uygulamalardan birisi çocuğun inadını kırmaya çalışmaktır. Bunu yapan anne-babalar, çocuğun isteğini yerine getirdiklerinde, bu isteklerin hiçbir zaman bitmeyeceğini düşünürler. Oysa doğru olan, çocuğun ilgisini bir başka tarafa yönlendirmektir. Dikkatini dağıtırsanız elinden almak istediğiniz şeyi alabilir, ayırmak istediğiniz yerden ayırabilirsiniz. En son ihtimal olarak da -kendisine zarar vermeyecekse- çocuğun iyiliği için onu isteğine ulaştırmaktır.

Bebeklik dönemi iki yaşında sona erer. Artık çocukluk dönemi başlar. Çocuğunuzun, iletişimi güçlü, derdini anlatabilen, gerektiğinde yardım istemeyi bilen biri olmasını istiyorsanız, onunla konuşmalısınız, seviyesine göre her şeyi paylaşmalı, gerektiğinde kendi sıkıntılarınızdan bahsetmelisiniz. Böylece çocuğun hem dil gelişimine katkıda bulunur, hem de onu konuştururken hayal dünyasını genişletmiş olursunuz. Dinlenen çocuğun öz güveni artar. Girdiği ortamlarda söz hakkı almaya çekinmez. Birçok eşya, kavram, kişi, olay vb. hakkında bilgi sahibi olur. Aklında nasıl tutacağını düşünmeyin. Hafızaya almak için en verimli çağ, çocukluk çağıdır.

BENİ NE ZAMAN ANLAYACAK?

Aşağı-yukarı 4 yaşında çocuğunuzun olgunlaştığını hissedebilirsiniz. Tuvalet eğitimi de tamamlanmış olduğu için alıp bir yere gidebilir, yapmaması gereken bir şeyi rahatlıkla anlatabilirsiniz. 4-6 yaş arası, anaokulu dönemidir. Artık çocuğun bir sosyal ortamı, kendi düşünceleri, kendi verdiği kararları ve reddiyeleri vardır. Renkler, sayılar, kavramlar, olaylar, kişiler hakkında bilgisi, dolayısıyla da fikirleri vardır. Bu dönem kendini ispatlamaya çalışma duygusunun ve beğenilme arzusunun yoğun olduğu bir dönemdir. Okula hazırlık açısından da küçük kaslarını geliştirme çalışmaları önem taşır.

OKUL ÇAĞI

İlkokul, çocukların daha bariz şekilde birey olduğunun hissedildiği, kontrollü fakat özgürlüğünü de hissetmesi gereken bir dönemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.