Dubrovnik Gezilecek Yerler

0
54
Dubrovnik Gezilecek Yerler

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehridir.

Şehrin nüfusu 49.000’dir. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüştür. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle eski görünümünü büyük ölçüde kazanan şehir, plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Büyük Onofrio Çeşmesi

BURAM BURAM TARİH

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. Dubrovnik dünyanın en iyi 10 ortaçağ duvarlı şehirleri arasındadır. 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiş ve 1991 yılında Yugoslavya’nın dağılmasıyla Sırp güçler tarafından kuşatılmış ve bombardımana tutularak büyük hasar almıştır.

DUBROVNİK GEZİLECEK YERLER

Adriyatik’in en güzel şehirlerinden biri olan Dubrovnik gezilecek yerler konusunda da ziyaretçilerine muazzam olanaklar sağlamaktadır. Şehir surları arasında kalan Eski Kent görenleri ilk görüşte etkilemektedir. 500 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşayan şehirde Osmanlı eserlerini görebilirsiniz.

Bu yapı ile birlikte 11,7 kilometre uzaklıktan su gelmesi sağlanmıştır. Bu çeşmenin yüksekliği 116 metredir. Günümüzde çeşme seyahat severler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Fransisken Manastırı

13.yüzyılda yapılan eser Placa’nın girişinde yer almaktadır. 14. yüzyılda savaş sırasında düşmanların kullanımını engellemek için yıkılmıştır ama daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Yapıda Gotik ve Rönesans etkileri bulunmaktadır. Yapının içinde müze ve kütüphane de bulunmaktadır. Müzede dünyanın en eski eczanesine ait objeler ve kütüphanesinde de 70 binden fazla kitap sergilenmektedir.

Fransisken Manastırı

Aziz Blaise Kilisesi

Aziz Blaise, 1715 yılında eski bir kilise alanının üzerine yapılmıştır. Yapının iç kısmı ve mermer işlemeleri görülmesi gereken yerleridir. Şehirdeki birçok düğüne ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Blaise Kilisesi

Sponza Sarayı

Günümüze kadar orijinal bir şekilde gelebilen nadir yapılardandır. 16. yüzyılda inşa edilen saray, Stradun Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Yapıda, Gotik ve Rönesans mimarisinin etkileri görülmektedir. Sponza Sarayı günümüzde birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır.

Sponza Sarayı

Aziz Saviour Kilisesi

1520 yılında yapılan kilisenin yapılış amacı, büyük depremden sonra halkın Tanrı’ya şükranlarını sunmak istemesidir. Yapının özel olmasının en önemli nedeni kilisenin inşası sırasında kadınların taş taşımasıdır. 1667 yılında meydana gelen depremden zarar görmeden kurtulan yapı orijinal halini korumaktadır. Kilisenin mimarisinde Gotik öğeler bulunsa da mimaride Rönesans etkileri ağırlıklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.