8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 100, 101, 102, 103, 104, 105 Soru Cevapları

0
86

Tüm sınıflar için en önemli derslerden birisi hepimizin bildiği gibi matematik dersidir. Bu sayfamızdan 8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 100, 101, 102, 103, 104, 105 Soru Cevaplarına ulaşarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı 

Aşağıdaki şekilleri inceleyelim. Bu şekillere uygun 6 tane geometri şeridi bulalım. I. şekil için iki geometri şeridinin toplam uzunluğunu üçüncü geometri şeridinin uzunluğundan az, II. şekil için iki geometri şeridinin toplam uzunluğunu üçüncü geometri şeridinin uzunluğundan fazla alalım.

I. şekil ve II. şekillere göre geometri şeritlerinden üçgen oluşturmayı deneyelim.
Araç ve Gereçler
• geometri şeridi
• cetvel
• makas
• kâğıt
• kalem
O Hangi durumlarda üçgen oluşturup hangi durumlarda üçgen oluşturamadığınıza dikkat ediniz. Hangi durumlarda üçgen oluşturup hangi durumlarda üçgen oluşturamamamızın nedenlerini düşününüz ve arkadaşlarınızla tartışınız.
I ve II. şekillere uygun olarak bulduğumuz geometri şeritlerinin uzunluklarını ölçelim. Arkadaşlarımızın verilerini de kullanarak defterimize yandakine benzer bir tablo hazırlayalım ve tabloyu tamamlayalım.

Üçgen oluşturan ve oluşturmayan parçaların uzunluklarıyla ilgili nasıl bir sonuca ulaştınız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşarak genel bir stratejiye ulaşmaya çalışınız.

  • Cevap:

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı 

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı 

Noktalı çembersel kâğıda [AO] ve [OB] kenar uzunlukları 5 cm (bir kürdan boyu) olan geniş açılı ikizkenar bir AOB ni çizelim. [AB] kenar uzunluğunu ölçerek not edelim.

Daha sonra [AO] ve [OB] üzerine kürdan yerleştirerek [AO] kenarındaki kürdanı [OB] ye dik olacak şekilde ([AO] ± [OB]) kaydıralım.
Yeni durumdaki AOB nin de [A’B] kenar uzunluğunu ölçerek not edelim.
Tekrar [OA’] kenarını oluşturan kürdanı, dar açılı üçgen oluşturacak şekilde [OB] kenarına doğru yaklaştırarak AOB nini elde edelim. [A”B] uzunluğunu ölçerek not edelim.
[AB], [A’B] ve [A”B] kenar uzunluklarını karşılaştıralım.
O m(AOB)nin ölçüsü küçüldükçe bu açıya karşılık gelen [AO], [A’B], [A”B] kenar uzunlukları nasıl bir değişiklik gösterdi?
O Üçgenin kenar uzunlukları ile bu kenarların karşısındaki açıların ölçüleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Tartışınız.

  • Cevap:
  • 8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 105 Cevabı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.