5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118 119 120 121 122 123 Soru Cevapları

0
123
5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118 119 120 121 122 123 Soru Cevapları

5. sınıf öğrencilerimiz için son derece önemli olan Türkçe ders kitabının çözümlerini sizler için bir araya getirmeye devam ediyoruz. Bu sayfamızda 5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118 119 120 121 122 123 Soru Cevapları sizler için sunulmuş durumdadır.

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118 Soru Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bilim insanı olmak ister misiniz? Sebepleriyle açıklayınız.

 • Cevap: Tabi ki bilim insanı olmayı çok isterdim. İnsanlığa faydalı işler yapan birinin yerine kim geçmek istemez ki. Herkes onlara büyük saygı duyar. Bende bunlara sahip olabilmek için bilim adamı olmayı isterdim.

2. Dünyaya fayda sağlayacak bir buluş yapsaydınız ne yapardınız?

 • Cevap: Her şeyin doğalını yapmaya çalışırdım. Dünya üzerinde hiç bir şeyin yapay olmamasını yeryüzüne zarar vermemesini sağlardım.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

1. ETKİNLİK

Aşağıda metinde geçen bazı kelimeler verilmiştir. Metinden hareketle bu kelimelerin anlamlarını tahmin ederek yazınız. Daha sonra kelimelerin sözlükteki anlamlarına bakarak tahmin ettiğiniz anlamlarla karşılaştırınız.

 • Dâhi: Olağanüstü zekaya sahip kimselere denir.
 • imbik: Damıtma işinde kullanılan araçtır.
 • entelektüel: Düşünce yetisi mesleği veya şahsi çıkarı içi kullanan kişilere denir.
 • teori: Bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.
 • kuram: Doğruluğu bilinemeyen düşünceler bütünü.
 • bürokratik: Bürokrasiyle ilgilenen kişiler
 • konferans: Bilim, sanat, ekonomi, siyasa vb. gibi alanlarda herhangi bir konuda, alanında uzman birinin dinleyicilere yaptığı bilgilendirici konuşma türü
 • şöhret: Herkes tarafından bilinme, ünlü olma durumu
 • muazzam: çok büyük, çok iri, koskocaman, koskoca
 • tevazu: Alçak gönüllü olma

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Oktay Sinanoğlu’nun Türkçeye verdiği önemi metindeki hangi kısımlardan anlıyorsunuz?

 • Cevap:  “Türkçe eğitim yapılmazsa bilim olmaz.” sözünü sarf etmiş böylelikle Türkçe’yi ne kadar önemsediğini anlamış bulunuyoruz.

2. Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” gibi isimlerle dünyaya tanıtılıyor olabilir?

 • Cevap:  Türk bilim adamı olarak kendini kabul ettirmenin ötesinde ürettiği teoriler, çözdüğü kuramlarla çığır açmış biri olduğu için bu unvanlar verilmiştir.

3. Oktay Sinanoğlu, yaptığı işleri niçin “ben” yerine “biz” diyerek anlatıyor?

 • Cevap: Geleneklerimizden gelen söylemle, söyleşilerde “ben” yerine “biz” demeyi tercih etmiştir.
  O kadar ki tek başına ürettiği teoriler için dahi “biz”i kullanması kendini yaptığı işe vermesi ve onun içinde erimesinin kanıtıdır.

4. Metne göre Oktay Sinanoğlu pek çok bilim insanını Nobel’e aday göstererek onların ödül almalarını sağlamıştır. Ancak kendisi “Kaç kere Nobel’e aday gösterildik, belgelerini yolla diyorlar, iki sandık dolusu belge, üşeniyorum, yollamıyorum!” diyerek ödül almayı önemsemiyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 • Cevap: Çünkü çalışmalarına o kadar yoğunlaşır ki Nobel ödülü alması için gerekli belgeleri bile hazırlayamıyor. Ödülden ünden, şöhretten ziyade insanlığa hizmet önemlidir için.

5. Siz de yenilikler ortaya koyan büyük bir bilim insanı olmak istiyor musunuz? Eğer istiyorsanız bu durumda ülkeniz için neler yapardınız?

 • Cevap: Tabi ki isterdim. Vatana millete insanlığa faydalı bir bilim insanı olmak ve büyük icatlar yapmak benim hayalim. Bu sayede ülkemi en ön sıralara taşıyabilirim.

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 119 Soru Cevapları

 

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 120 Soru Cevapları

 

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 121 Soru Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıda bazı bilim insanları verilmiştir. Bilime hizmet eden bu insanlardan seçtiğiniz birini tanıtan sunumunuzu yapınız.

AZİZ SANCAR

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 da Mardin-Savur’da doğmuştur. Sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu Mardin’de okumuştur. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. Sonrasında Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada büyük başarılara imza attı. 33 kitap yayınladı.

 İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu.  Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

4. ETKİNLİK

Yukarıdaki metinden yararlanarak bir bilim adamının kendi dilini geliştirmek için neler yapabileceği ile ilgili görüşlerinizi yazınız.

 • Cevap:
 • Konferanslarını, röportajlarını kendi dili ile yapmalıdır.
 • Kitaplarında öncelikle kendi dilinde basmalıdır.
 • Kendi dili üzerine araştırmalar yapıp bilimsel makaleler yazarak tüm dünyaya duyurmalıdır.

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 122 Soru Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

5. ETKİNLİK

a) Aşağıda bazı bilgisayar terimlerinin yabancı dildeki karşılıkları ile Türkçeleri verilmiştir. Bu bilgisayar terimlerinin Türkçe karşılıklarının nasıl türetildiğini arkadaşlarınızla tartışınız. Tartışma sırasında yabancı sözcükler yerine Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.

b) Aşağıda verilen teknolojik aletlere görevlerinden hareketle Türkçe isimler bulunuz. Bulduğunuz isimleri görselin altına yazınız. Sizce verdiğiniz isimler uygun oldu mu? Tartışınız. Tartışma sırasında yabancı sözcükler yerine Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.

 • Modem: İnternet ağını bilgisayara taşıyan aygıt.
 • Adaptör: Güç toplayıcı
 • Tablet: Taşınabilir Portatif Bilgisayar
 • Klavye: Tuş
 • Navigasyon: Yer bildirme aracı
 • Joystick: El kumandası

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Türkçe Ders Kitabı Sayfa 123 Cevabı

6. ETKİNLİK

1. Mehmet’in ödevine yardımcı olmak için forumda boş bırakılan kısmı doldurunuz. Baş kısma fotoğrafınızı yapıştırabilir veya kendi resminizi çizebilirsiniz.

 • Cevap:  Bu kısıma kendi fotoğrafınızı yapıştırın ve kendinizle ilgili kısa bir bilgi yazın.

2. Özcan’ın Mehmet’e “Bye Bye Türkçe” adlı kitabı önermesinin sebebi ne olabilir?

 • Cevap: Çünkü bu kitap Oktay Sinanoğlu’nun, Türkçe’nin korunması ve dilimizin önemi üzerine verdiği eşsiz bilgileri içeren nadide bir eserdir.

3. Damla “gov” ve “edu” uzantılı sitelerin güvenilir bilgiler içerdiğini söylüyor. Bu İnternet uzantıları niçin güvenilir bilgiler içeriyor olabilir?

 • Cevap: Evet bu uzantılı siteler devlete bağlı resmi internet siteleri olduğu için güvenlidir.

 

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 123 Soru Cevapları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.